POMOC

Poradnik biegacza

Czy każdy biegacz powinien stosować wkładki do butów biegowych?

Jeśli mówimy o indywidualnych wkładkach biegowych to zdecydowanie można je polecić każdemu biegaczowi. W przenośni można stwierdzić, że są one odpowiedzią na potrzeby biegacza.

Najczęściej skupiamy się tylko na doborze butów, które wybieramy ze względu na:

Właściwy dobór butów jest niezbędny dla komfortowego biegania i naszego zdrowia. Należy kierować się zasadą, że buty dobieramy do stopy a nie odwrotnie. Trendy modowe powinny być sprawą wtórną. Buty zawsze możemy zmienić!

Nasza stopa podczas biegu ma kontakt z podeszwą buta, na której jest niewielka warstwa pianki – czyli gotowa, fabryczna wkładka. To właśnie jest newralgiczne miejsce, które możemy wykorzystać w celu zabezpieczania stopy prze urazami oraz wspomóc leczenie i rekonwalescencję po urazach.

Prawidłowo zaprojektowana i dobrze wykonana wkładka daje poczucie integracji z butem, wsparcie dla stopy, poprawia i wspiera biomechanikę stopy.

Czy gotowe wkładki dostępne w sklepach różnią się od tych indywidualnych?

W tym przypadku można śmiało przytoczyć przysłowie: „Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” - różnica jest zasadnicza!

Jeśli chodzi o gotowe wkładki to są one wystandaryzowane. Co to znaczy?

Dla producenta najważniejsza jest uniwersalność takich wkładek.

Dla przykładu: gotowa wkładka ze sklepu nie uwzględni takich okoliczności jak:

 

Każdy dostaje to samo!

Decyduje wyłącznie rozmiar stopy. Już nie mówię o wykoście łuków czy rozłożeniu nacisków. Nie wiem czemu prawie wszystkie gotowe wkładki są w 2/3 długości od pięty wzmocnione plastikiem – materiałem, który nie wykazuje właściwości amortyzujących
a dodatkowo jego rant idealnie uderza w rozścięgno podeszwowe, co może powodować jego zapalenie. Oczywiście nie każda wkładka jest zła i część z biegaczy, których stopy odpowiadają standaryzacji producenta, będą z takich wkładek zadowoleni.

W ChodziMisie wykonujemy indywidualne wkładki metodą frezowana z materiałów wielowarstwowych w oparciu o komplet badań. Korzystamy z najnowszej technologii oraz z naszej wiedzy empirycznej, ponieważ sami jesteśmy biegaczami, a za diagnostykę i projekt wkładki odpowiada dyplomowany fizjoterapeutą.

Na rynku dostępne są również inne wkładki reklamowane jako indywidualne?

Spore różnice występują także między różnymi rodzajami indywidualnych wkładek. Każdy rodzaj wkładki charakteryzuje inna technologia ich wykonania, ale co najważniejsze rodzaj diagnostyki. Zwracajmy uwagę na rodzaj badania – czy jest to badanie dynamiczne?

Jeśli wkładka projektowana jest na podstawie samego odcisku stopy, czyli jak pacjent stoi, to nie ma prawa sprawdzić się podczas chodu, nie mówiąc już o bieganiu.

Dla przykładu:

Wkładki termoutwardzalne (najczęściej spotykane), gdzie łączone są różne gotowe elementy i sklecane w całość jak puzzle.

W ChodziMisie wykonujemy wkładki frezowane z materiału wielowarstwowego. Jest to jeden nierozerwalny produkt medyczny.

Jak wygląda proces wykonania indywidualnej wkładki w ChodziMisie?

Można go podzielić na następujące kroki:

  1. Dokładny wywiad z pacjentem, przeprowadzany przez fizjoterapeutę,

  2. Badanie przedmiotowe,

  3. Badanie z użyciem aparatury diagnostycznej, do której zaliczają się:

  4. Skaner 2D – pozwala ocenić podeszwową część stóp przy całkowitym obciążeniu,

  5. Videografia – pozwala nagrać pacjenta i klatka po klatce przeanalizować jego chód i bieg.

  6. Bieżnia baropodometryczna - badanie dynamiczne, które pozwala dokładnie określić rozkład sił nacisku stóp na podłoże podczas biegu. Jest to jedyne urządzenie, które może to zmierzyć.

  7. Skaner 3D - umożliwia wprowadzenie do programu rzeczywistego kształtu stopy.

Dopiero na podstawie ww. badań możemy zaprojektować indywidualną wkładkę.

Materiał, z którego wykonujemy wkładki jest ściśle określony dla każdego biegacza, cechuje go inna gęstość i elastyczność. Do projektu korzystamy z kompatybilnego oprogramowania.

W programie operujemy wartościami rzędu 0,01 mm.

Słowo indywidualne nabiera tu bardzo dużego znaczenia.

Czy wkładka jest na stałe wklejana do butów?

Na ile wystarczy taka wkładka?

Przy prawidłowej pielęgnacji wystarczy na tysiące kilometrów. Jest wykonana z materiału, który się nie zbija, dodatkowo posiada wyklejkę z jonami srebra, która działa antyseptycznie.

Wkładka a kontuzja?

Zdecydowanie możemy zmniejszać ryzyko kontuzji korzystając z wkładek. Wkładka wypełnia wnętrze buta, utrzymuje stopę, wspiera łuki stopy, wzmocni amortyzacje ale przez swoja unikalna budowę i specjalny materiał, z którego jest wygnana nie osłabi naszych stóp. Przy kontuzjach w obrębie stóp taka wkładka jest niezastąpiona, ponieważ do jej projektu wykorzystuje wyniki badania baropodometrycznego. To znaczy, że dokładnie widzę i wiem, które przeciążone obszary mam odciążyć. Efekt przeciwbólowy jest niemal natychmiastowy. Oczywiście taka wkładka jest tylko elementem procesu leczenia i rehabilitacji, którym powinien się poddać biegacz.